Znáte mýdlové ořechy? (strom Mýdelník)

Znáte mýdlové ořechy? (strom Mýdelník)

  Prací ořechy, které rostou na stromech. Koho by to napadlo? V džunglích Indie a Indonésie roste praktický strom Sapindus Mukorrosi (Mýdelník). Jeho drobné plody jsou obalené v dužnaté šlupce, podobně jako plody líčí. Unikátní mýdelník syntetizuje vlastní saponiny ve šlupce, které chrání plod proti škůdcům. Místní rodiny sbírají šlupky popadaných plodů a pak je suší na slunku. Výrobci ekologických značek je od nich nakoupí, vloží do obalu a expedují do světa. To je celý výrobní proces 100%ně přírodního pracího prostředku.

 

  V Indii se mýdlové ořechy užívají dlouhá staletí. Je to ekologický, nechemický prací prostředek a změkčovač v jednom. Několik mýdlových ořechů (šlupek) se umístí do látkového sáčku. S tím se pak prádlo pere ručně nebo v myčce. Šlupky se dají podle kvality, tvrdosti a teploty vody používat znova (2-4 krát). Můžeme v nich prát bavlnu, vlnu či hedvábí. Chrání barvy a prodlužují životnost tkanin. Jediné, co se jim dá vytknout je, že nebělí bílé prádlo. Řeší se to přidáním citrónové šťávy nebo octu.

 

  Jak mýdlové ořechy fungují?

 

  Podle tvrdosti vody zvolíte dávku. Čím tvrdší voda, tím větší množství. Šlupky do sebe natáhnou vodu a uvolní saponáty. Ty zafungují jako detergent (povrchové činidlo) a penetrují tkaniny. Hloubkově odstraní nečistoty a mastnotu. Špína pak odteče společně s vodou a zůstane čistá nearomatizovaná látka. Na tkaninách zůstane jemná povrchová ochranná vrstva.

 

  Jaký je rozdíl oproti chemickým prostředkům?

 

  Běžné prací, udržovací a změkčovací prostředky obsahuji alarmující množství jedovatých chemikálií, kterým se přičítá řada zdravotních problémů (rakovina, jaterní problémy, neurologické potíže, hormonální dysfunkce). Když pomineme nebezpečná rezidua, je tu další znepokojující faktor. Spláchnutí velkého množství chemikálii zpátky do vodního oběhu.

  Mýdlové ořechy neobsahují syntetické chemikálie a žádné umělé aromatizátory. Jsou zcela bez pěnidel a jiných toxických látek. Šlupky se dají po několikanásobném použití recyklovat jako bio odpad.

 

  Nejen mycí prostředek

 

  V domorodém lékařství se plody mýdlovníku užívají při nachlazení, epilepsii, zácpě a při bolesti žaludku.