Vyhání také vaše mýdlo zlé duchy?

Vyhání také vaše mýdlo zlé duchy?

Víte, že se ještě někde vyrábějí přírodní mýdla ručně?

Přeneseme se na chvilku do Provenci, cítíte vůni levandule a pálivé slunce? Tam někde je jedna z posledních malých manufaktur, která vyrábí ručně mýdla, o kterých bych vám ráda napsala. Jsou to nejen moje nejoblíbenější mýdla již více jak 15 let.

Manufaktury ve Francii mají velký význam v jednotlivých oblastech, protože mají dlouholetou tradici se stálým hospodářským významem.

Neexistuje zde již  tradiční mydlářský učební obor, protože průmyslová velkovýroba vytlačila z velké části dřívější způsob výroby mýdla. Řemeslné znalosti se dnes předávají jen ústně a ruční výroba se praktikuje už jen v malých firmách, jako je SavonduMidi.

Tento převážně ruční způsob výroby se projevuje v kvalitě jemných, jakostních mýdel.

Při tradičním postupu výroby se při procesu zmýdelnění rostlinných olejů přidává louh. Chemicky jsou pevná mýdla sodné soli nasycených nebo nenasycených mastných kyselin. Při přidání kuchyňské soli se oddělí jádro mýdla od spodního louhu, který obsahuje glycerin. Jádro mýdla tvoří základ k výrobě mýdlového prášku, jádrového mýdla a jemných mýdel.

Při výrobě přírodních mýdel Savon du Midi jsou používány výhradně vysokojakostní rostlinné oleje. Žádné z těchto mýdel se nevyrábí ze živočišných tuků.

Tradičně se používá olej olivový, palmový nebo extrakt z kokosového ořechu – „Kopra“. K surovému mýdlu se při konečném zpracování přidává včelí med, parfémy nebo éterické oleje, nebo také Karité - máslo (sheabutter) tj. olej ze stromu máslovníku.

Filosofie mýdla přinesla v průběhu času mnohé aspekty a přesvědčení. Jedni přísahají, že dobrý kousek mýdla musí být uskladněn nejméně 6 měsíců, aby dobře vyschl. Pro jiné je měřítkem kvality vyvážený poměr olivového, palmového nebo Kopra-oleje. Mnozí jsou nadšeni čistým olivovým mýdlem, které v sobě uchovává jemnou vůní vaření mýdla.

Já mám nejraději karité mýdla, protože jsou vyrobena z rostlinných olejů - palmového a Kopra a také se tam přidává Karité máslo. Strom máslovníku, že kterého máslo pochází je posvátný africký strom s léčebnými účinky.Traduje se, že má kouzelnou sílu a vyhání zlé duchy. Karité-máslo se lisuje z ořechu, velmi zjemňuje pleť,a velmipříznivě působí na vlasy. Musím z vlastní zkušenosti říci,že podlohou dobu, kdy jsem měla krátké vlasy, jsem si je s oblibou umývala jedním z těchto mýdel. Manžel je má oblíbené dodnes.

http://www.bioaorganic.cz/inshop/scripts/shop.aspx

 

olivové ručně vyráběné mýdlo