Tři bylinky, které nejintenzivněji posilují náš imunitní systém

Tři bylinky, které nejintenzivněji posilují náš imunitní systém

Lidský imunitní systém je pozoruhodná síť biologických struktur a procesů. Když funguje správně jak má, je schopen si pamatovat informace o nemoci, kterými jsme v minulosti prošli a vyvolat okamžitou adekvátní reakci na mimořádnou událost v těle. I přes svou jakousi  “prostost" ve fungování, je imunitní systém křehký. Dokonce i nejzdravější lidé z nás však trpí občas sníženou imunitou. Když prochladneme nebo když velmi mnoho pracujeme, či nemáme dostatečný odpočinek, málo spíme, procházíme velmi těžkým emočním obdobím, to všechno jsou situace, kdy náš imunitní systém potřebuje posílit, protože je oslabený. V těchto “těžkých” obdobích jsme náchylnější k různým onemocněním, protože tělo je oslabené a velmi špatně čelí infekcím. V tuto dobu je dobré tělo aktivovat  a povzbudit jeho imunitu bylinami. Ty nejlepší z těchto bylin vám uvádíme zde.
 

Astragalus membranaceus, Kozinec blanitý

Astragalus je vytrvalá rostlina pocházející původem z oblastí severní a východní Číny, Korei a take Mongolska. Kořen kozince připomíná svým tvarem paličku česneku.  Je silným antioxidantem a je používán v tradiční čínské medicíně po celá staletí k posílení těla proti nemocem. Kromě toho je Astragalus adaptogen. Tato zajímavá rostlina byla také předmětem mnoha studií v našem západním světě, kde bylo prokázáno, že kořen této rostliny opravdu významně posiluje imunitní system. Studie zveřejněná v roce 2011zjistila, že polysacharidy, které kozinec obsahuje, stimuluje v těle produkci makrofágů, které likvidují cizí útočníky a rakovinné buňky. Pozdější studie z letošního roku prokázala, že polysacharidy kořene Astragaluse  regulují tvorbu T lymfocytů, což jsou bílé krvinky, které tvoří podstatu naší tělesné buněčné imunity.

 

Echinacea purpurea,Třapatka

Echinacea je kvetoucí rostlina, která roste v celé Severní Americe a Evropě. V průběhu 18. a 19. století byla v těchto zemích velmi populární na posílení imunity v lidovém léčitelství a byla uznávána jako všeobecný “všelék”. Ovšem po příchodu antibiotik její popularita klesla.  Obroda této byliny nastala až opět  v posledních 20 letech, kdy Echinacea prošla několika studiemi, na základě kterých byla využívána pro komerční účely. Nyní probíhá několik studiií, které se účinky této rostliny zabývají. Např. poslední zveřejněná studie z března tohoto roku říká, že polysacharidy echinacey mohou upravovat odpověď cytokynů vypouštěnými T lymfocyty, čímž dochází ke zvýšení imunity a vyznamější odolnosti vůči infekci.

 

Kočičí dráp, Vilcacora, Uňa de Gato

 

Kočičí dráp je kůra lijány pocházející z amazonského deštného pralesa Jižní Ameriky. Zatímco původní obyvatelé Střední a Jižní Ameriky používají Vilcacoru, která je pojmenována po svém tvaru svého trnu, který vypadá jako dráp kočky,  k léčbě různých dravotních potíží. Nejvíce je však uznávána pro svou schopnost významně posílit imunitní systém. Poměrně male množství studií bylo provedeno na kočičí dráp oproti Astragalus a Echinacey. Vilcacora působí také protizánětlivě a protirevmaticky. Používá se hlavně jako podpora při léčbě rakoviny.

muž, který má rýmu