Šalvěj - nejdůležitělší rostlina naší minulosti i současnosti

Šalvěj - nejdůležitělší rostlina naší minulosti i současnosti

Elegantní vytrvalá, silně aromatická rostlina s úzkými zužujícími se listy, které jsou pokryty zelenavě šedou sametovou pokrývkou. 

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Obsah účinných látek: do 3% silice thujon, salviol, kafr, cineol, borneol, do 4% třísloviny, dále pak saponiny, hořké látky, flavonoidy.

Popis rostliny:

Elegantní vytrvalá, silně aromatická rostlina s úzkými zužujícími se listy, které jsou pokryty zelenavě šedou sametovou pokrývkou.  Tento sametový povlak je znakem, že se pravděpodobně setkáváme se starým „mudrcem“. Když začneme třít listy mezi prsty, ucítíme nezaměnitelný důkaz „mudrcovy přítomnosti“.

Šalvěj někdo považuje za keř, protože ve své dolní části dřevnatí. Celá rostlina s korunou dosahuje 20 až 60 cm, listy ale zůstávají stále měkké a chlupaté, sametové.  Od června do července zdobí rostlinu sametové modrofialové květy.

Již v raném středověku si „mudrc“ postupně podmaňoval střední Evropu. Šalvěj je jedna ze silných srpnových bylin, která byla vysvěcena v kostelech v Evropě a používána pro obřadech. Hojně ji také pěstovali pro toto využití v zahradách klášterů, ale i samotný prostý lid si ji pěstoval na zahrádkách, protože byla pověstná svými léčitelskými schopnostmi a využívána léčiteli či babkami kořenářkami. Šalvěj byla známá svými ochrannými schopnostmi. Měla chránit před magií, duchy, ohněm a krupobitím, smrtí a všemi nemocemi. Považovala se jako nejdůležitější léčivka vůbec. Byla také užívána k rituálnímu čištění prostor, k vykuřování u různých zaklínadel, dodnes ji používají šamani a čarodějnice. Již samotný název této rostliny vyjadřuje její podstatu – léčit, uzdravit.  Někdo ji také užívá jako symbol hojnosti a bohatství.

 

Působení rostliny:

Šalvěj pro své antibakteriální, antivirotické, protiprůjmové, antiperspirační účinky

Šalvěj v pastilkách zmírňuje chrapot a zánět hltanu, podráždění a zánět ústní sliznice a sliznice hltanu způsobené chladem. Např. WALA Šalvějové pastilky obsahují esenciální oleje, extrakty šalvěje, jitrocele a jehličí. Šalvěj hojí vředy a afty v ústech a krku, a zklidňuje sliznice. Šalvějový esenciální olej desinfikuje a působí proti křečím v průduškách

Šalvěj úzce souvisí s kůží, je jako by byla jejím orgánem, aktivuje a spouští vylučování potu. Šalvěj celkově otepluje, a tím pomáhá se více spojit s fyzickým tělem.

Šalvějový čaj léčí zánět dásní v ústech a krku, zklidňuje sliznice, omezuje pocení. Má velmi příznivý účinek na žaludek a střeva.

Používá se velmi často jako antiperspirant, zevně i vnitřně se používá při nočním pocení jak v klimakteriu tak i v pubertě. Na kůži působí v krému či v pleťových vodách stahujícím a dezinfekčním účinkem, ideální u akné a mastné, pórovité pleti s komedony. Dokonce při oplachování pokožky hlavy po umytí vlasů, omezuje tvorbu lupů.

Využití má také vnitřně i jako koření v kuchyni.  Až už sušená nebo čerstvá se používá při úpravě k telecímu a vepřovému masu, do omáček, polévek nebo do sýrů.

 

 

 

 

šalvěj