Proč kupovat Bio bavlnu?

Proč kupovat Bio bavlnu?

Bavlna je nejrozšířenější přírodní vlákno na světě. Najdeme ji všude: oblečení, ručníky, povlečení, tapisérie, vatové tampóny, hygienické vložky... Celosvětová roční produkce bavlny převyšuje neuvěřitelných 20 miliónů kg (2,5% zemědělské půdy světa je využita právě na pěstování bavlny). V minulosti tlaky na snížení cen bavlny vyústily v neekologickou avšak levnější produkci a následně i zpracovávání. Pěstitelé bavlny odstartovali dlouholetou tradici ničení životního prostředí a lidského zdraví.

 

Naštěstí je tu alternativa – organická bavlna. Bio bavlna se nyní pěstuje ve více než 30ti zemí světa. Jako první s tím začal tradiční producent bavlny – Egypt. Dnes jsou největšími producenty bio bavlny USA, Čína a Turecko. Díky náročným koncovým zákazníkům se o ekologickou produkci začaly zajímat i světové firmy jako Nike, Adidas, H&M a Levi's. Otázkou u těchto značek však zůstává: Kolik procent použité bavlny je skutečně bio? Pečlivě proto čtěte etikety.

 

Důvodů, proč podporovat ekologické pěstování bavlny, je hned několik:

  • Nevyčerpává půdu, neznečišťuje pitnou vodu a vzduch. Chemická hnojiva, insekticidy, fungicidy a pesticidy nenávratně půdu otráví a znemožní pěstování jakýchkoliv jiných plodin. Šetrné přírodní metody ochrany úrody jsou sice náročné, ale z dlouhodobého hlediska se jednoznačně vyplatí.
  • Nezapříčiňuje úhyn původních mikroorganismů a tím i narušení okolních ekosystémů.
  • Nemá silně toxický vliv na farmáře a zdraví jejich rodin. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli pesticidům ročně zemře 20 000 lidí. Většinou jsou to právě pesticidy používané při pěstování bavlny.
  • V oblečení a ostatních výrobcích z bavlny nezůstávají chemická rezidua, která dráždí a zatěžují pokožku.
  • Nesází se geneticky modifikovaná bavlna

     

Pak je tu další problém a tím je metoda zpracování bavlny. Nejčastěji je to chemický barvící proces. Chemikálie v oblečení zůstávají a my je vesele nosíme přímo na těle... Dokonce se při každém praní uvolňuji do odpadních vod.

 

K zamyšlení: Je to zvláštní. I když se jedná o tak rozšířenou komoditu, tak nás nezajímá kdo a v jakých podmínkách ji vyrobil. Denně ji používáme a neustále ji máme na sobě. Přesto většina běžných lidí o organické bavlně ještě neslyšela.

Nákupem bio bavlny podpoříme producenty, kteří se zajímají o naše zdraví i o naši planetu...