Pomůže nám heřmánek zvládnout civilizační stres ?

Pomůže nám heřmánek zvládnout civilizační stres ?

Všichni žijeme v tomto uspěchaném světě, za to že to “nějak dáváme” si nakonec naše tělo vybere daň v podobě různých úrovní stresu a úzkostí. Vetšinou se cítíme bezmocní, že se nedokážeme vymanit z tohoto nekončícího kolotoče. Je toho prostě na nás moc a není z toho cesta ven. Pokud se nesnažíme naše pocity a následné projevy na těle léčit či nějak řešit, můžeme pomaloučku polehoučku spět k těžkým depresím. Při provádění jedné studie v USA se zjistilo, že 85% lidí, kteří měli deprese, cítili nejprve po delší dobu různé formy úzkosti a trpěli nespavostí.

 

V roce 2009 University of Pennsylvania School of Medicine prováděla studii s heřmánkem. Při této studii bylo zjištěno, že heřnámek má velmi silné účinky proti úzkostem a působí jako silné antidepresivum. Studie se zúčastnilo 37 lidí, kteří cítili deprese a úzkostné poruchy. Zůčastněné osoby byly sledovány po dobu osmi týdnů. V průběhu dne užívali heřmánkové kaplsle a na konci studie bylo zjištěno, že až u 57% osob došlo ke snížení hladiny deprese a úzkosti. Studii po třech letech zopakovali a došli ke stejným výsledkům, a to už je z hlediska výsledků studií považováno za “významné” zjištění. Při různých studiích zabývajících se působení heřmánku bylo prokázáno, že je jedním z velmi účinných prostředků při léčbě úzkostí a depresí. Heřmánek zklidňuje nervovou soustavu a vede k celkové relaxaci a právě z těchto důvodů se doporučuje u nespavosti.

 

Heřmánek pravý ( Matricaria chamomilla, Matricaria recutita)

Heřmánek najdeme v každé domácnosti a znají jej i děti z pohádky o krtečkovi. Lidově jej známe i pod názvy marunka, harmaníček, rumánek, ale nejčastěji snad pod názvem kamilky. Heřmánek je jednoletá rostlina s výškou od 15 - 50 cm podle místa kde roste. Má úzké spoře listnaté lodyhy, lístky jsou drobné a úzké. Bílé kvítečky uprostřed žluté snad známe všichni. Kvete od května do září, kdy probíhá i sběr květů. Najdete jej hlavně jako plevel na okrajích polí a na rumištích. Je pozoruhodné, že tak účinnáa všestranná rostlina potřebuje tak málo.

 

Hlavní účinnou látkou jsou především silice, které jsou v rostlině obsaženy okolo 2%. Heřmánek má všestranné použití jak vnitřně, tak i zevně.

  • Čaj vnitřně se doporučuje při zažívacích obtížích, při bolestech břicha a žaludku, všeobecně při zánětech, při plynatosti, na podporu pocení při různých nemocech, při nemocech z prochladnutí. Velmi dobře působí na záněty průdušek, při rýmě, při zánětu dutin jak čelních tak i vedlejších nosních.
  • Zevně podporuje hojení ran, je vhodný i při zánětech v ústní dutině, při zánětech spojivek, při zánětech zevních pohlavních orgánů, při nehojících se ranách.
  • Je doporučován i k inhalacím při nachlazení a rýmě, při zánětech dutin. Je ideální jak jsme již uvedli v článku na celkové zklidnění, na deprese, při pocitech napětí a stažení, při nespavosti a na různé druhy úzkosti. Věkové použití není omezeno, s klidem jej můžeme použít i u kojenců, samozřejmě do neomezeného věku.
heřmánek