Nová fakta o umělém světle

Nová fakta o umělém světle

Mnohé prehistorické kultury, ale i celé civilizace, uctívaly slunce pro jeho léčivou sílu, využívajíc přitom celého spektra světla k ošetření tělesných i duševních problémů.

Světlo je živinou, stejně jako vitamíny či minerály. Stopové množství ultrafialového záření je pro lidi stejně důležité jako stopové množství minerálů. Pokud v naší „světelné stravě“ schází stopové množství určité vlnové délky, může to mít osudové následky na naše zdraví.

V 90. letech 20. století se stává již zcela evidentním, že světlo je základním komponentem, ze kterého veškerý život pochází, rozvíjí se, uzdravuje a dále se vyvíjí.

Podle názoru dr. Otta jsou lidé fotosyntetičtí. Vstřebávají světlo skrz kůži a oči stejně přímo, jako rostliny. Ott tvrdí, že naše kůže po celém těle obsahuje tzv. buňky solární energie, které samy napomáhají produkovat uhlohydráty, proteiny a DNA. Domnívá se, že se jedná o tzv. Bohgnanovy Corpuscly, které byly objeveny korejskými vědci již před 30 lety.

Světlo, které do organismu vstupuje očima, přímo ovlivňuje živiny v krvi, a umožňuje tělu, aby je plně využilo.

Dr. Zane Kime ve své knize „Sluneční světlo“ tvrdí, že opakované vystavování slunci vede ke snížení klidové tepové frekvence, krevního tlaku, dechové frekvence, krevního cukru, stejně jako kyseliny mléčné v krvi, a naopak zvyšuje příliv energie, síly, výdrže, odolnosti vůči stresu a schopnost krve vázat kyslík.

Lidské tělo je skutečně živou fotobuňkou, která přijímá energii ze slunečního svitu.

Stejně, jako může špatné stravování způsobit podvýživu, může špatná „ výživa světlem“ způsobit škody z tzv. maliluminace, což může mít na zdraví podobné účinky. Připustíme-li, že světlo je hlavním faktorem pro udržení veškerého života, musíme také přiznat, že nedokonalé a nekompletní osvětlení bude ovlivňovat všechny aspekty lidské existence.

 

Světlo vyvážené-plnospektrální a nevyvážené

Sluneční záření, které v sobě nese všechny barvy duhy od fialové (s nejkratšími vlnami) až po červenou (s nejdelšími vlnami), je klíčem k fungování člověka a k evoluci.

V roce 1980 provedl dr. Fritz Hollwich studii, ve které srovnával následky pobytu pod silným umělým zářivkovým osvětlením běžného typu a celospektrálním . Došel k závěru, že stupeň biologických poruch a následných poruch chování má úzký vztah k rozdílu mezi složením spektra umělého světla a přirozeného denního světla. Na základě Hollwichových výzkumů byly bílé obyčejné zářivky v některých německých nemocnicích a zdravotnických zařízeních zakázány.

Převaha červené spektrální části nás přitom neustále tlačí do pohotovosti – stresu. Světlo zářivek pracující na nízkém kmitočtu 50 Hz zapíná a vypíná stokrát za minutu, což náš mozek registruje. Udržuje ho to v neustálém vypětí. Postupně tak dochází k disharmonii v celém organizmu.

V první řadě jsou však přetěžovány naše oči. Pod umělým osvětlením, které nemá vyvážené barevné spektrum, se zornička rozšiřuje podstatně víc, než při slunečním světlestejné intenzity. Následkem častého ponocování může být pak trvalé rozšíření zorniček, které později vede ke světloplachosti, ale hlavně je predispozicí zeleného zákalu. Spolu s tím, jak se roztahuje zornička, totiž stoupá nitrooční tlak. Převaha červené, oranžové a žluté barvy v umělém světle, v němž naopak chybí modrá a fialová navíc nutí oči vytvářet biofotony, tedy modré fotony, které vysílají. To oči dále vyčerpává.

SAD

SAD je emoční porucha, která se projevuje náhlými výkyvy nálad, úbytkem energie a depresemi, které se objevují zhruba ve stejném období každý rok, obvykle přichází v zimě a mizí na jaře. SAD má zřejmou souvislost se zvýšenou úrovní melatoninu, která vzniká v důsledku zkráceného zimního dne a menší dávky denního světla.

Ačkoliv neznáme přesný mechanismus, na jehož základě je léčba světlem efektivní, víme zcela jistě, že má výrazné antidepresivní účinky na 80% pacientů trpících SAD, i na lehčí formy zimní deprese.

Důsledky dlouhodobého nedostatku slunečního světla jsou:

  • stálé stresové zatížení,

  • snížená obranyschopnost,

  • u dětí i nedostatek tvorby růstového hormonu

  • nedostatečná syntéza vitaminu A s následkem zhoršení zrakových funkcí,

  • snížená schopnost koncentrace na učení a práci,

  • vysoká hladina cholesterolu,

  • zvýšená agresivita,

  • nedostatečná syntéza vitaminu D a snížená absorpce vápníku v kostech a zubech,

  • syndrom sezónní afektivní poruchy SA.D. (jejími příznaky jsou zhoršená a kolísavá nálada, depresivní stavy,pocity úzkosti, zvýšená chuť na sladké, snížená aktivita a zájem - včetně zájmu o sex ).

Řešením jsou plnospektrální zdroje světla, tedy žárovky a zářivky s vyváženým spektrem.

Vyváženost spektra se hodnotí takzvaným indexem podání barev podle stupnice, kde 100 CRI má přirozené denní světlo. Zdravé zdroje světla mají index CRI vyšší než 90  se tedy podobají dennímu slunečnímu světlu. Zdravé světlo obsahuje téměř v plné míře fialovou a modrou složku spektra, přičemž červená i žlutá složka je v normálu.

Takové osvětlení nabízí společnosti NASLI, OTT LITE a Verilux,které se specializuje na vývoj a výrobu vyváženého plnospektrálního osvětlení ochraňujícího zrak. Neustálá inovace její nabídky je důkladně podložena seriózním vývojem - každý nový model vzniká na základě poznatků vědeckého výzkumu.

Z dalších příznivých účinků plnospektrálního osvětlení  Zdravé Světlo®

ve srovnání s běžným osvětlením pak můžeme zmínit následující:

  • podporuje snížení únavy a napětí v očích

  • přispívá k zlepšení ostrosti vidění

  • napomáhá při léčbě očních vad a nemocí

  • podobá se přirozenému slunečnímu světlu

  • odstraňuje symptomy sezónní afektivní poruchy – SAD

  • pomáhá zvýšit pracovní produktivitu a přispívá k pocitu dobré pohody

Z nabídky společnosti  NASLI, OTT LITE a Verilux na našem trhu uvádíme:

  • Žárovky 60W,75W,100W

  • Zářivky kompaktní i trubicové

  • Stolní lampy i stojací lampy

  • Plnospektrální simulátor slunce(10 000 lux)

 

fotka žárovky