Mořský minerální klenot

Mořský minerální klenot

Mořskou houbu (Spongia maritima) si lidé často pletou s rostlinou, lufou (Luffa aegyptiaca). Rozdíl je v tom, že první je mnohobuněčný živočich a to druhé je rostlina stejného rodu jako okurka.

Mořská houba žije na dně oceánů v neuvěřitelné hloubce od pěti do sto metrů. Živí se minerály naboostovaným planktonem a filtruje vodu. V mořském království žije více než 5 tisíc druhů hub, z nichž je pro nás zajímavých jen 35. Jejich volný lov je zakázán a pěstování a sběr prochází velmi přísným dohledem. Aby houba dosáhla výšky patnácti centimetrů potřebuje minimálně dva roky. Ty větší kousky rostou až pět let. V minulosti docházelo kvůli častému lovu ke znečištění míst, kde rostly. Houby ubývaly...

 

První zmínky o lovu hub jsou z doby Starověkého Říma. Už tehdy se houba pokládala na rány, aby je dezinfikovala a urychlila jejich zahojení. Také si ji Římané pokládali pod brnění proti puchýřům a odřeninám. Ve středověkém lékařství s ní léčili i zvětšenou štítnou žlázu.

 

Houbička vděčí za své dezinfekční, antiseptické a antibakteriální vlastnosti velkému obsahu minerálů, hlavně jódu. V jednom gramu je obsaženo stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody. Tak velké množství se velmi rychle postará o likvidaci nepříjemných stafylokoků a streptokoků.

 

Pozitiva pravidelného používání (2-3 krát týdně):

  • prokrvuje a vypíná kůži

  • léčí kožní problémy (lupénka, akné, ekzémy)

  • stimuluje lymfatický systém

  • čistí pleť od mrtvých buněk (vhodná do sauny)

  • urychluje hojení ran a jizev

  • odstraňuje celulitidu a strie (pravidelnou masáží)

  • přináší úlevu při únavě a bolestí svalů

  • přináší úlevu od bolestí kloubů (i revmaticky postižených)

 

Při nákupu

Pokud se rozhodnete houbu koupit, pečlivě prozkoumejte zemi původu (ty nejlepší houby jsou z teplých moří). Vybírejte podle barvy. Čím tmavší, tím lepší (znamená to, že houba neprošla chemickým ošetřením a zachovala si větší množství prospěšných látek. Na omak by rozhodně měla být tuhá a spíše tvrdá. Houba změkne, až když ji namočíte. Když k ní přičichnete, měli byste cítit vůni moře. U ceny platí pravidlo, čím dražší, tím lepší. Některé mořské houby dokonce mají na etiketě datum a místo výlovu.

 

Jak se o houbu starat

Před prvním použitím houbu propláchněte teplou vodou (60°C). Ostatně stejné pročištění byste měli provádět minimálně jednou za týden. Houbu neždímejte, jen z ní vymačkejte vodu a nechte ji zcela oschnout. Zůstane li na ní například zbytek řasenky nebo makeupu stačí proprat přírodním mýdlem. 

 

Použití

Menší houby jsou spíše vhodné k ošetření obličeje. Mají menší póry a jsou jemnější. Houby horší kvality nebo lechce opotřebované zařaďte do domácího úklidového inventáře (umývání nábytku, auta, oken). Díky vysokým absorpčním vlastnostem je to výborný pohlcovač pachu. Nechte ležet v místnosti, kde se chcete zbavit zápachu. Poté houbu propláchněte teplou vodou s octem.

 

Na závěr: Nezapomeňte si chvíle s houbou, co nejvíce užít a udělat si rituál očisty těla, mysli i ducha...