Lék na kocovinu? Tak tohle byste do pupalky neřekli.

Lék na kocovinu? Tak tohle byste do pupalky neřekli.

Vypadá jako divizna, ale není to divizna. Pupalka dvouletá (lat. oenothera biennis) má velké, žluté a voňavé květy a jejím domovem byla původně severní Amerika. Dnes se běžně vyskytuje v celé Evropě a pokud si ji nepěstujeme na zahrádce, běžně ji můžeme najít podél železniční trati, na náspech, rumištích. 

Dříve se za léčivý považoval její kořen, který se mladý dá využít jako výtečná zelenina do salátů. Léčebně se užívá proti průjmu a k očistě krve. Indiáni používali listy z pupalky k léčbě kašle a o nemocnění hrudníku. Nálev z květů se pak používá zevně při kožních zánětech a neuralgii. 

Ovšem nejcennější je pupalkový olej, který se lisuje z jejích plodů - tobolek, které jsou asi 3 cm dlouhé, čtyřhranné a obsahují množství malých semínek. Olej obsahuje unikátní poměr kyseliny linolové, linolenové, olejové a menších podílů dalších velmi účinných olejových látek. Tyto kyseliny jsou naprosto nezbytné pro tvorbu buněčných stěn a podílejí se na imunologických funkcích lidského organismu.  Tělo si je ale neumí vytvořit, je tak zcela závislé na příjmu těchto kyselin z potravy. Tento olej je především výtečný na léčbu nejrůznějších kožních onemocnění, ekzémů, lupénky či atopického ekzému. Dále se dá použít jako lék na kocovinu, kdy je třeba užít jednorázově velkou dávku.

Dále pak olej působí spasmolyticky - uvolňuje křeče, takže se velmi účinně používá pro zmírnění premenstruačních a menstruačních bolestí. Také pomáhá snižovat přecitlivělost prsou. Dále je při vnitřním užívání pomocníkem při léčbě srdečních a cévních onemocnění. Snižuje špatný LDL cholesterol, snižuje krevní tlak i krevní srážlivost, zvyšuje pružnost cév a kapilár. Takže se dá doporučit při angině pectoris, ischemické chorobě srdeční, při mravenčení v končetinách, nočních křečích či bolestech v dolních končetinách, při studených rukou a nohou, při městnání krve, při otocích a bolestech nohou. Údajně velmi šetrně rozpouští tromby a sraženiny. Oddaluje progresi roztroušené sklerózy, posiluje paměť, zlepšuje zrak. Přispívá také k posílení a udržení dobré obranyschopnosti organismu. Nejsou známy žádné kontraindikace ani vedlejší účinky.

V kosmetice se pupalkový olej používá do pleťových krémů, mastí, šampónů. Pomáhá výrazně při regeneraci kůže po popáleninách.