Citrónová tráva - mnohostranný pomocník člověka

Citrónová tráva - mnohostranný pomocník člověka

Cimbopogon citratus, voňatka citrónová (citrónová tráva, citronela)

 

Tuto tropickou bylinku určitě všichni známe díky její svěží citrusové vůni. Teplomilná trvalka se pěstuje hlavně v asijských, jihoamerických a afrických zemích. Díky všestrannému užití a nenáročnému pěstování si tato rostlina postupem času získala velikou oblibu. Odjakživa je například známý její účinek proti svalovým křečím. V tradičních tropických kulturách ji dokonce používali na výrobu doškových střech. Dnes má své nezaměnitelné místo v mnoha odvětvích.

 

S citrónovou trávou se můžeme setkat v různých formách a barvách.

Esenciální oleje a vonné tyčinky příznivě působí na psychiku a čistí ovzduší. Přidává se do parfémů, kosmetiky, osvěžovačů vzduchu, a čisticích prostředků. Pro lidi příjemná vůně je pro hmyz (hlavně komáry) a hlodavce odpuzující a dráždivá. Proto bývá citrónová tráva hlavní složkou přírodních repelentů a pesticidů.

Pro svou svěží vůni je také oblíbená v kulinářství, kde se nejčastěji přidává do omáček a polévek. Makrobiotika ji uznává jako vyrovnávač pH v žaludku. Bylinka je jeden z bezpečných a účinných pomocníků při hubnutí a regulaci cholesterolu v krvi. Říká se, že se citrónová tráva přidává do vína pro zintenzivnění jeho chuti.

 

V pěstící kosmetice velmi dobře zabírá na akné a mastnou pleť. Při přímé aplikaci na kůži se však musí opatrně! Koncentrovaný extrakt z citronely by mohl vyvolat podráždění citlivé pokožky.

 

Čínská medicína využívá hlavně čaje a tinktury z citronely. Ty pomáhají při nachlazení, horečkách, nadýmání, bolesti žaludku, trávících potížích, plísňových infekcích, bolestech zubů a revmatických bolestech. Citrónová tráva zlepšuje funkci ledvin a napomáhá při detoxikaci močového měchýře a jater. Působí také antibakteriálně, antimykoticky a jako tonikum (na malárii).

V moderní medicíně se citronela nejčastěji užívá v sušené práškové podobě obecně proti křečím a bolestem hlavy.