13 důvodů, proč nemůžete zhubnout, i když si odepíráte sacharidy

13 důvodů, proč nemůžete zhubnout, i když si odepíráte sacharidy

Nejlepší způsob, jak hubnout je vyhýbat se sacharidům. Po dvaceti letech v oboru redukce váhy vám mohu říct, že efektivnější způsob prostě neexistuje.

 

Nicméně, přeladění na nízko-sacharidový režim může být velmi náročný. Obzvlášť, když výsledky nejsou vidět hned. Často dostávám od pacientů emaily: „Cítím se dobře, ale neshazuji kila. Proč?“

 

Zažíváte-li stejnou frustraci, tak vězte: Přirozeně shodíte, až se vaše tělo uzdraví a zbaví se skokových cukrových hladin, zánětů a střevních problémů. Potřebujete svému tělu jen dopřát čas. Magie přijde sama!

 

Zde je pár tipů, kterých se můžete v problémovém mezičase držet:

Prví část je zaměřená na jídelniček a druhá na životní styl.

 

1. Jíte příliš mnoho ovoce?

Sklouznout k tomuto nešvaru je velmi jednoduché! Obrovské množství junk-foodu (nezdravého jídla) nahradíte obrovským množstvím ovoce. Fakt, že ovoce je přírodní zdroj cukru, vůbec neznamená, že to s ním můžete přehánět. Konzumace příliž velkého množství vyšších cukrů muže způsobit pohromu v inzulinové oblasti. Za adekvátní jednorázové množství považujeme, to co se nám vejde do pěsti (nakrájené ovoce nebo bobule) a polovina většího ovoce (jablko, grapefruit).

 

2. Jíte příliš mnoho ořechů?

S těmi se to také nesmí přehánět. Vhodné porční množství ořechů je to, co se vám vejde do pěsti. A přes to nejede vlak! Nikoliv půl balíčku. Ořechy udrží kila, když s nimi budete laškovat. Mnoho ořechů má nevyvážený poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin. A to moc zdraví neprospívá.

 

3. Máte v kuchyni "zakázané" potraviny?

Myslím, že víte, kam tím mířím. Neschovávejte si brambůrky a jiné nezdravosti ve spíži nebo v ledničce na horší dny. Rozdejte je. Nebo ještě lépe: Vyhoďte je! Více rozebírat nebudu.

 

4. Jíte příliš mnoho nízko-sacharidových potravin?

Jsem ráda, že se snažíte jíst zdravě. Výborně! Chcete li jíst nízko-sacharidové sušenky, pamlsky a pečivo, klidně. Jen dejte pozor, aby se z toho nestal zvyk! Kila se vás budou držet. Opět si hlídejte množství!

 

5. Vyhýbáte se tukům?

Mnoho lidí ctí předsudek, že tuky jsou špatné. Některé ano. Existují však zdravé tuky jako kokosový a avokádový olej. Používáte li správné množství zdravých tuků, pomůže to tělu zbavit se těch nezdravých. Zkuste, a uvidíte!

 

6. Jíte příliš mnoho zdravých tuků?

Množství je opět klíčové. Miluji kokosové tuky, olivy, avokádo, živočišné tuky, ořechy a ořechová másla. Jsou velmi výživné. Ale, když jsem poprvé jedla nízko-tučně spotřebovávala jsem hodně kokosových čipsů a jiných oříšků. Také jsem byla příliš liberální k olejovým zálivkám. Jakmile jsem upravila množství, spravila se i kila.

Výborný návod:

Jednorázová dávka by neměla převyšovat dvě čajové lžičky tuku nebo oleje. Opět se držte pravidla plné pěsti kokosových čipsů, oliv a oříšků. Jednorázově: polovina avokáda. Plno tučné kokosové mléko je dobré – třetina plechovky by vám mělo k jednomu jídlu stačit.

 

7. Neměříte množství jídla pečlivě?

Nemusíte pořád myslet na přesné poměry. Mějte správné porce v oku a ujistěte se, že nekonzumujete tři krát větší množství, než si tělo žádá.

Ještě několik rad:

Množství bílkovin by se mělo vejít do vaší dlaně. Zbytek můžete doplnit neškrobovitou zeleninou. Potřebujete li škrobové nebo hutné karbohydráty, držte se jednoho až dvou hrnků. Podle osobní potřeby.

 

8. Jíte automaticky?

Poté, co jste shodily pár kil a jste se sebou spokojenější, se vám může jednoduše stát, že sklouznete ke starým zvykům. Připomínejte si, proč jste s tím začali. Udělejte si z nízko-sacharidového jídelníčku zvyk nikoliv výjimku. Zapojte svoji intuici, jde li o Martini a italskou zmrzlinu. Zeptejte se sami sebe, proč to přeháníte a vraťte se zpátky k dietě.

 

9. Nepustili jste se některých potravin?

Některých potravin se zřeknete lehce. Stačí však jedna neřest, která bude bránit úspěchu. Lidé se často nemohou odpoutat od nápojů a pokrmů, které obsahují umělý cukr. Velmi destruktivní zvyk v souvislosti se zdravím a hubnutím. Je čas pustit se!

 

10. Nespíte dostatečně?

Nedostatek spánku spíše přispívá ke zvyšování váhy. Naopak dostatek spánku usnadňuje hubnutí. Málo spánku zpomaluje a narušuje některé funkce organizmu (hormonální). Když se tělo zpomalí, přibíráte.

 

11. Neplánujete si jídelníček?

Když neplánujete jídelniček, zásoby a večírkové hody, říkáte si o malér. Mějte vžy po ruce dostatek povolených potravin. Pamatujte, hladový žaludek vás přesvědčí o tom, že vaše tělo chce to, co vidí.

 

12. Očekáváte příliš rychlé výsledky?

Očekáváte-li bleskové nebo rychlé výsledky, budete zklamaní. U některých lidí trvá normalizace váhy docela dlouho. Nízko-sacharidová dieta rozhodně nepatří mezi rychlé. Jedná se spíše o životní styl s dlouhodobými, ne-li celoživotními výsledky. Věřte mi!

 

13. Nezvládáte stres?

Jste štíhlí, ale pořád máte pneumatiku kolem pasu? Je pravděpodobné, že se jedná o kortizolovou pneumatiku. Hodně stresu uvolňuje velké množství kortizolu do těla. To způsobí, že se vaše střeva promění na střeva člověka ve středním věku. Bez ohledu na to, kolik vám ve zkutečnosti je. Chcete li shodit, ukočírujte stres!

 

Držte se těchto tipů, vytrvejte a věřte, že vaše tělo udělá zbytek.

 

 

 

Autorka článku: Dr Kellyann Petrucci – výživová poradkyně

 

Text přeložen z: MindBodyGreen