Výroba přírodních repelentů na domácí škůdce

Výroba přírodních repelentů na domácí škůdce

Olej z citrónové trávy je jeden z nejčastěji užívaných esenciálních olejů při výrobě přírodních repelentů. Citrónová vůně, která je pro lidí příjemná a svěží, na hmyz naopak působí štiplavě a odpudivě – obzvlášť na komáry. Mezi repelentně účinné oleje také patří: cedrového dřevo, eukalyptus, máta, levandule a bergamotka. Domácí chemické repelenty jsou jednou ze složek, které se nejvíce podílí na znečištění prostředí (vody i vzduchu). Proto tu pro vás máme pár účinných a nezávadných odpuzovačů na přírodní bázi:

 

Mouchy

Dejte hrst plnou hřebíčku do misky a pokropte několika kapkami hřebíčkového a levandulového, citronelového(citrónová tráva) oleje nebo oleje z máty. Účinnost udržíte pravidelným přikapáváním olejů.

 

Komáry

Stačí pár kapek esenciálního oleje z citronely a aromatická lampa.

Stuha – na látkovou stuhu nakapejte 5 kapek oleje z citronely, máty a levandule a pověste do okna nebo do dveří.

 

Šváby

Vatové kuličky(tampóny) pokapeme několika kapkami citronelového oleje (můžeme přidat i olej mátový) a umístíme je do skříní a všude tam, kde se šváby pohybují.

Sprej z vody – do 1/2 hrnku vody zamícháme 5 kapek cypřišové silice a 10 kapek oleje z máty.

 

Mšice

Sprej – do 1 litru slané vody přidáme 10 kapek rozmarýnovéholevandulového oleje. Stříkáme na napadené rostliny.

Nimbový olej – je to účinný repelent proti mšicím, snižuje jejich rozmnožování. Neemovy olej (nimbový) má pro škůdce trpkou chuť, takže jimi ošetřené rostliny zůstanou nenapadeny.

Můžete také posypat suché vápno (nebo vápnikový prášek) kolem základu rostlin.

 

Myši

Na vatové kuličky dejte pár kapek mátového a eukalyptového oleje a umístěte do sklepa nebo tam kudy si myslíte, že myši chodí do vašeho domu. Tohle by mělo myši odradit, nicméně to nemusí zabrat, pokud jich je hodně.

 

Mravence

Ocet je nejlepší přírodní repelent proti mravencům, takže jej stříkejte podle potřeby.

Můžete také rozházet kájenský nebo obyčejný pepř (kuličky i mletý) na místa, kudy mravenci vstupují do domu.

Můžete nakapat mátový olej podél skříní a zdí.

 

Moly

Nakapejte pár kapek oleje z cerového dřeva na vatové kuličky nebo na vatové tampóny a umístěte je do skříní a šuplíků. Olej z cedrového dřeva je pro lidi bezpečný, ale zhoubný pro moly.