Uvařte si přírodní tekuté mýdlo

Uvařte si přírodní tekuté mýdlo

Věděli jste, že se mýdlové ořechy dají používat i na umývání zeleniny, ovoce nebo třeba nádobí? V Indii se tento přírodní saponát běžně používá při koupání dětí, dospělých i zvířat. Dále na praní a umývání celé domácnosti. 

Ve starověké Indii si klenotníci připravovali podobný roztok saponátu na leštění drahých kovů a drahokamů.

 

Tento univerzální přírodní koncentrát je vhodný do kuchyně, k ošetřování nábytku, umývání podlah a oken. Zkuste si jím umýt vlasy, obličej a domácího mazlíčka. Je to nechemický čistič, takže neočekávejte, že bude pěnit stejně jako ostatní prostředky, na které jste zvyklí. Také nemá žádnou vůni. Výhodou však je, že je ekologický a je vhodný i na citlivou pokožku. Nevysušuje pokožku a zanechává hebké vlasy.

 

Návod:

Přiveďte k varu a zvolna povařte (15-20min) hrnek mýdlových ořechů a čtyři hrnky vody. Máte-li tvrdší vodu, použijte hrnek a půl ořechů. Poté nechte směs vychladnout. Rozmačkejte ořechy tak, aby pustily co největší množství saponinů. Můžete je rozmačkat i v ruce. Na závěr směs přeceďte přes látku nebo jemné sítko.

 

Chcete-li používat směs v kuchyni nebo v koupelně, můžete při umývání přidat pár kapek octa nebo sodu. Ocet je pro větší lesk (výborný na umývání oken) a soda zase působí dobře proti vodnímu kameni.

 

Pozor:

- Stejně jako ostatní saponáty při styku s očima důkladně opláchněte (štípe)...

- Při náhodném požití (většího množství) směs může podráždit žaludek.

- Uchovávejte zbylý koncentrát ve sterilizované nádobě v lednici (vydrží 1-2 týdny)

 

Pro zajímavost:

Vědci zkoumají možnost užívání tohoto přírodního saponátu při dekontaminaci půdy, která byla znečištěná nebezpečnými chemikáliemi.