Tři potraviny pro lepší mozek

Tři potraviny pro lepší mozek

První z věcí, které si všichni všimneme je pocit únavy a nespavosti a nesoustředěnosti. Jsou to tři symptomy, které nelze přehlédnout. Jakmile cítíme ůnavu, nebo většinu noci probdíme, je zle. Většinou pravda je v tom, že tento stav je souhrnem několika příčin dohromady. Jsme přetížení, cítíme na sobě civilizační tlak, máme toho prostě moc. Většinou nelze odstranit ihned všechny příčiny únavy, nesoustředěnosti  či nespavosti, ale minimálně si můžeme pomocí těchto tří RAW poravin zvýšit svoji koncentraci, zlepšit svou vitalitu, lépe spát a mít lepší náladu.

 

Jako první bych doporučila Macu.Tato rostlina je známá již tisíce let, rostlina roste v poměrně vysokých nadmořských výškách, kde většina rostlin není schopna růst.  Už zkutečnost, že tato rostlina je schopna prosperovat v tak těžkých klimatických podmínkách, svědčí o síle této rostliny. Je vystavena  extrémnímu klimatu, studenými větry počínaje a silným slunečním zářením konče. Maca aktivuje dvě nejdůležitější centra v mozku - hypofýzu a hypothalamus. Hypofýza je hlavní nadřazené centrum pro všechny žlázy s vnitřní sekrecí a hypothalamus je odpovědný za přípravu všech orgánových soustav na  zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž. Pokud je naše tělo vystaveno stresu, má větší spotřebu kyslíku a to právě maca v těle vyrovnává a tím zvyšuje tělesnou vitalitu. Zjistilo se, že dokonce podporuje a zlepšuje funkci neurotransmiterů v mozku a tak zlepšuje mozkovou paměť. Obsahuje i velké množství minerálů a proto je užitečná i při rekonvalescenci po nemocech, operacích apod. Mimo jiné maca zvyšuje libido a plodnost u mužů i žen, zmírňuje menstruační bolesti a potíže v menopauze, všeobecně upravuje nerovnováhu hormonů v těle.

Z dalších živých potravin bych uvedla Kakao. Je považováno za velmi příznivou potravinu, která obsahuje více než 300 prospěšných látek pro lidské tělo. V běžných produktech je bohužel kakao tepelně zpracováno tak, že většina těchto úžasných látek je zničena. Naštěstí je již nepražené kakao a produkty z něj k dostání i u nás v ČR. Taktéž nepražené kako má velmi pozitivní vliv na neurotransmitery v mozku, zlešuje se nám paměť a koncentrace. Kakao stimuluje tělo k sekreci endorfinů a proto po požití těchto dobrot cítíme “ příjemné pocity”. Stimuluje i produkci serotoninu, pokud ho máme dostatek, cítíme se v pohodě a máme dobrou náladu. Můžeme říci, že působí jako antidepresivum. Kakao taktéž obsahuje Fenyletylamin, jenž bývá nazýván hormonem lásky a štěstí. Jde o endogenní amfetamin. Dále kakao obsahuje MAO inhibitory (Monoamin Oxidase Inhibitory), které zpomalují odbourávání anandamidu a dalších neurotrasmiterů, zajišťující tím jejich setrvání v krevním oběhu, a tímto umožňují delší trvání příjemné nálady. Všechny tyto látky společně s hořčíkem a vitamíny řady B, které jsou důležité pro správnou funkci mozku, příznivě ovlivňují centrální nervový systém.

A jako poslední bych doporučila Reishi . Je známá v medicine východu jako "houba nesmrtelnosti" a "královna  rostlin" Reishi je léčivá houba, která roste v různých částech světa, ve vlhkých místech s mírnými klimatickými podmínkami. Pomáhá tělo a mysl udržovat v rovnováze. Je považována za adaptogen, jako výše uvedené kakao a maca. To znamená, že nám pomáhá zvládat stresové situace dnešního psychicky náročného světa.Reishi působí silně antibakteriálně a proti plísním. Zvyšuje mozkovou činnost a kapacitu, a činí naši mysl jasnou a koncentrovanou. Tato houba byla v minulosti tak vzácná, že pokud ji našli poddaní v asisjských zemích, museli jí odnést pod výhružkou trestu ihned císaři. Prostý lid nesměl tuto “vzácnou a ceněnou houbu “ používat, nemělv žádném případě nárok užávat tyto "božské síly" této houby. Nám naštěstí žádný trest nehrozí, v klidu si můžeme dopřát úžasné síly této houby. Přeji dobrou chuť!

 

akční mozek