Recept na výrobu elixíru z aloe

Recept na výrobu elixíru z aloe

Aloe pravá (Aloe vera)

Aloe je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších léčivek v posledních letech. Domovem této tropické víceleté rostliny jsou velmi teplé a suché oblasti Asie a Afriky. Proto připomíná rostlina spíš kaktus, než typickou rostlinu, jak je známe u nás na záhonku. Hodně často je aloe prodávána v květinářstvích jako dekorativní rostlina, ale z pohledu feng shui, nejsou moc vhodné  kaktusovité rostliny do interiérů. Ale přesto je aloe využívána i pro dekorativní účely i pro svou nenáročnost  v  pěstování.  

Pamatuji si na svou babičku, jak měla aloe za oknem, a vždy když se někdo opařil, popálil nebo zranil, přispěchala s nožíkem k rostlině, omluvila se jí, že jí uřízne list pro léčku a vymačkala šťávu přímo na místo problému. Musím říci, že jsem to jako malá holka brala jako samozřejmost a nyní máme doma několik rostlin aloe různého stáří a postupně zásobuji všechny v okolí novými rostlinami v květináčku, nebo starými výhonky pro výrobu likérů a mazání.

Pro přímou potřebu je dobré uřezat list a ten podélně rozříznout a přiložit opatrně na ránu nebo místo postižení. Pozor na ostny, které aloe má, aby nedošlo k dalšímu poranění. S oblibou je používána jako součást kosmetických přípravků nebo mastí. Velmi dobře zklidňuje ekzémy, lupenku, suchou pokožku, při kožních potížích všeobecně, jako ochrana kůže v zimních měsících, při kožních plísních. Aloe je přidávána do šampónů na vlasy, krémů, dětských  plenek, vlhkých ubrousků, oděvů, zubních past, očních kapek, no protě snad do všeho, co známe.

Co se týká použití aloe vnitřně, ulevuje hlavně u všech zažívacích potíží, protože je řazena mezi hořké látky.  Je velmi užitečná u potíží se zácpou, u gastritidy, pálení žáhy, různých nevolností a poruch trávení, je doporučována u onkologických onemocnění nejen v zažívacím traktu, napravuje krevní obraz, je velmi účinná u poruch krvetvorby a u leukémie.

Jako hlavní účinné látky aloe jsou saponiny, glykosidy,  polysacharidy, mastné kyseliny, vitamíny A,C, E, B1, B2, B3, B6, B12, niacin, cholin,  minerály jako je hořčík, mangan, draslík, zinek, chrom, vápník, měď a sodík, aminokyseliny, glykosidy, acemannon,  glukóza a mnoho dalších látek. Mám  pro vás všeobecný recept, který jsem získala od pana Naše, letitého cvičitele jógy. Sám jej doporučuje při poruchách krvetvorby, migrén, rakoviny a všech zažívacích potíží.

 

Recept na výrobu aloe elixíru:

Nejprve je potřeba rostlinu min. tří letou asi š týdny nezalévat. Zvýší se tak koncentrace  gelu v listech a lépe se s rostlinou pracuje.

300g listů z rostliny

7 dcl červeného kvalitního vína

500g medu toho nejlepšího co máte

3 dcl alkoholu (slivovice, vodky, apod.)

Listy nejlépe rozkrojte a vyšprtejte keramickým či umělohmotným nožem. Zkušenost moje a klientů je taková, že budete potřeba  odhadem 800g rostliny, aby to co vyšprtáte,dalo potřebné množství. Odpad je značný. Vše promícháte, 10 dnů necháte v chladnu a v temnu, např. ve spižírně a budete denně promíchávat. Pokud nemáte chladnou spižírnu, raději do lednice, ale je nutné do skla. Nedoporučuje se do nerezových lahví nebo hrnců.

Užívání je cca asi půl hodiny před jídlem užívat 1 pol. Lžíci po dobu 6 týdnů čido využívání celé dávky. Doporučuje se opakovat až po půl roce.

rostlina aloe vera