Je vaše domácí vůně bezpečná?

Je vaše domácí vůně bezpečná?

Miliony lidí na světě používá vonné svíčky, osvěžovače vzduchu ve sprejích, deodoranty a difuzéry. Proto, aby  jejich životní prostor voněl čistotou a cítili se příjemně, používají denně tyto přípravky. Jsou ale chemické látky v těchto výrobcích bezpečné? Nový výzkum, který uskutečnili vědci z Emory University na alerie astma v Atlantě, že různé chemické přísady osvěžovačů vzduchu mohou vyvolat alergie, astma a jiné zdravotní problémy.

 "Chemické látky obsažené v některých z těchto produktů mohou vyvolat zduření nosní sliznice, kýchání a rýmu" řekl Dr. Stanley Fineman, alergolog z Emory Univerzity, který pomáhal shromažďovat data pro tuto jiz zmiňovanou studii. "Studie prokázala, že u osob postiženým astmatem se změnila funkce jejich plic, když byli vystaveni těmto chemickým sloučeninám."

Velké množství chemických osvěžovačů vzduchu obsahuje škodlivé těkavé organické sloučeniny, jako je formaldehyd, ropné destiláty, benzen a limonene. O těchto látkách je známo, že mohou právě vyvolávat astma a další respirační symptomy,  jakož i podráždění očí a jiné další zdravotní obtíže. Tyto chemické vůně také obsahují různé jiné toxické složky, jako je benzylalkohol, kafr, dichlorbenzen, ethanol, naftalen, fenol a pinen. Dokonce i některé parfémované výrobky označené  za "přírodní" obsahují škodlivé složky jako ftaláty. Pokud je tělo vystaveno po dlouhou dobu působení ftalátů, může dojít k postupnému ztučnění jaterní tkáně a k oslabení reprodukčního systému. V roce 2007 došlo k testování 14 různých značek osvěžovačů vzduchu a zjistilo se, že většina z nich, a to i označené slovem "přírodní" obsahovaly nebezpečné chemikálie.

S tímto faktem se setkáváme i u kosmetiky s nápisem “přírodní”. Mnoho značek konvenční kosmetiky v poslední době používá nápisy či v názvu slovo  “přírodní” i přes to, že je v přípravku např. přírodní látka obsažena pouze 1%.

Použití slova "přírodní"ještě neznamená, že je přípravek “opravdu přírodní”. Proto doPrávě na ochranu spotřebitele a výrobců došlona ochranné certifikační značky,které nám zaručují opravdovou kvalitu zboží, za které vynakládáme svoje peníze. Doporučujeme z tohoto důvodu nakupovat pouze opravdu přírodní přípravky, které jsou označeny certifikacemi, kde je prokazatelné a dosledovatelné množství přírodních látek, což jsou certifikace jako BDIH, Natrue apod.

 

vonný spray