Domácí inhalace nejen na posílení imunity

Domácí inhalace nejen na posílení imunity

Obzvlášť v zimních měsících dostávají sliznice naších dýchacích cest hodně zabrat. Topení způsobuje, že vzduch v bytech je abnormálně vysušený. Vysušená sliznice nestačí tělo bránit před vniknutím nežádoucích mikroorganismů nebo látek. Důsledkem je celkové snížení obranných mechanismů těla. Mezi mírnější příznaky patří: škrábání v krku po ránu, suchý kašel, rýma a suchá svědivá pokožka. Horší však je, že se můžeme kvůli opakovanému dráždění sliznice potýkat s chřipkou, nachlazením, dýchacími problémy, chronickou bronchitidou nebo s alergii. Je proto dobré tomuto přesušení předcházet a jeden z ozkoušených způsobů je pravidelná inhalace.

 

Inhalace doma

Určitě si pamatujeme babiččinu metodu s mísou, horkou vodou a velkým ručníkem na přikrytí. Půvab spočívá v tom, že se úleva dostaví už po prvních minutách. Můžeme libovolně přidávat sušené bylinky, bylinkové esence, éterické oleje (stačí pár kapek) a mořskou nebo himalájskou sůl na dezinfekci. Aby přidané ingredience léčily, je lepší páru vdechovat jednou denně alespoň 15 minut. Malým dětem se však inhalace nedoporučuje kvůli nebezpečí opaření. Dalším domácím inhalačním rituálem může být i horká koupel, do které přidáme bylinkové esence a sůl.

 

Zvýšení obranyschopnosti

Díky prokrvení nejen v oblasti horních cest dýchacích dochází ke zvýšené sekreci a tím i usnadnění odhlenění. Podrážděná sliznice se následně provlhčí. Tím se umožní její normální funkce. V oblasti ústních dutin a plic prokrvení vyvolává uvolnění svalstva a jednodušší odkašlávání. Dá se říct, že pára nechtěné hleny doslova vytahuje. Zvýšení teploty těla a cirkulace krve uleví od bolesti hlavy a rozpohybuje bílé krvinky. Tím se podpoří obranyschopnost celého těla.

Zlepšení stavu pleti

Teplá pára má na naši pokožku čistící a omlazující účinek. Když jsou naše póry otevřené, jednodušeji se zbavíme zbytků makeupu, mastnoty a ostatních nečistot. Pára také vyhání z povrchu kůže mrtvé buňky a tím uvolňuje místo buňkám novým. Pokožka je pak hebká a mladistvě svěží.

 

Pár tipů na závěr

Chcete-li inhalovat z mísy, postačí vám pár kapek bylinkové esence a polévková lžíce mořské nebo himalájské soli. Do vany dejte alespoň 10 kapek esenciálních olejů a 1-3 polévkových lžic soli.

 

  • máta, eukalyptus a cypřiš přinesou úlevu cestám dýchacím

  • levandule, heřmánek a růže pomůžou při bolesti hlavy

  • citrónová tráva, heřmánek, levandule a růže pro relaxaci

  • citrónová tráva, citrusy, heřmánek, levandule, anýz a fenykl jsou vhodné na pleť mastnou

  • růže, fialka, fenykl, máta a kostival provlhčí pleť suchou