Barvíme vajíčka přírodně a hravě

Barvíme vajíčka přírodně a hravě

Velikonoce jsou svátky života, plodnosti, hojnosti a znovuzrození - jak je lépe oslavit, než za použití darů přírody v podobě sytých barev. Nasbírali jsme pro vás tipy na vajíčkové kreace bez chemie.

 

Hnědá nebo bílá vejce?

Intenzita a odstín barvy samozřejmě záleží na barvě vajíček. S hnědými vajíčky budeme mít tmavší odstíny a větší jistotu, že nám vajíčka během vaření nepopraskají (mají tvrdší šlupky). Nejlepší je mix obou – stačí nám potom menší množství barev.

 

Přírodní odstíny:

Na jeden hrnek vody použijte:

  • hrnek nakrájeného červeného zelí – z bílých vajec budou modré, z hnědých zelené
  • hrnek šlupek z červené cibule – bílé budou fialové a hnědé budou červené
  • hrnek šlupek ze žluté cibule – bílé budou oranžové a hnědé budou rezavé 
  • hrnek nakrájené červené řepy – bílé budou růžové a hnědé budou kaštanově hnědé
  • hrnek zmraženého špenátu – světle a tmavě zelené
  • 2 polévkové lžíce mletého šafránu (kurkumy) –žluté a oranžové
  • 2 polévkové lžíce kávyhnědé
  • 2 polévkové lžíce sušeného ibiškučervená 

 

Postup:

Na každý hrnek barvy přidejte polévkovou lžíci octa pro jasnější barvu. Na nabarvení dvanácti vajec počítejte se čtyřmi hrnky barvicí směsi.

Výše uvedené ingredience smícháme a povaříme 20 minut (po 15ti minutách budou barvy o něco světlejší). Barvu si můžete zkontrolovat, když dáte pár kapek na bílý papírový ubrousek. Poté necháme směs zchladnout. Barvy přecedíme do čistých, nejlépe skleněných nebo porcelánových nádob (zavařovací sklenice nebo misky jsou ideální). Ocet přidáme, když má barva pokojovou teplotu.

Již uvařená (3 minuty na měkko, 5 minut natvrdo) vejce ponoříme do barvy a necháme je tam, dokud nedosáhneme požadovaného odstínu (většinou 5-30min). Pro intenzivnější barvy doporučujeme dát barvicí nádoby i s vejci na chladné místo. Chcete li královskou modrou, nechte vejce v nádobě přes noc. Vytažená vajíčka naleštíme rostlinným olejem nebo tukem.

 

Barvit můžete i za tepla – rovnou vejce povařit v barvicí směsi. V tomto případě budou vejce vždy natvrdo.

 

Tip redakce – pruhovaná  a flekatá vajíčka

Vajíčka omotáme gumičkami a poté vložíme do barev. Na kus alobalu roztáhneme kus vaty o velikosti, aby omotal celé vajíčko. Nakapeme barvy vedle sebe a vajíčko vatou omotáme. Barvy kontrolujeme opatrným rozděláváním vaty. Mezi vajíčko a vatu můžeme vložit list, který se obtiskne. 

 

Nezapomínejte, že kreativitě se meze nekladou a barvení si pořádně užijte!