5 bylin na stres a úzkost

5 bylin na stres a úzkost

Velmi mnoho lidí dnešního světa trpí nějakou formou úzkosti. Pokud jste jedním z nich, tak pravděpodobně již víte, jak těžké je žít s příznaky jako je přetrvávající nejistota, strach, obsedantní nutkavost a různé jiné formy deprese. Příroda myslela  i na tyto potíže. Existuje celá řada bylin, které nám mohou pomoci léčit ři zmírnit tyto stavy a pocity přirozeně, bez chemie, a můžeme tak obnovit zdraví a rovnováhu naší mysli.

 Zde je 5 bylin, které by nám mohli při těchto stavech pomoci

  1. Bazalka posvátná, Ocimum sanctum, tulsi  - byla používána po staletí v Asii a Indii k podpoře mentálního, fyzického a dokonce i duchovního zdraví. Vzhledem k tomu, že funguje jako adaptogen, Posvátná bazalka pomáhá tělu efektivně reagovat na fyzický a emocionální stres. Zjistilo se, že má jedinečné látky, které pomáhají snižovat hladinu stresového hormonu, a tím může docházet ke zlepšení duševní jasnosti, ke zkvalitnění paměti a k zabránění vzniku s věkem souvisejících duševních poruch. Posvátná bazalka je také silným antioxidantem s antibakteriálními, protiplísňovými a protizánětlivými vlastnostmi.
  2. Levandule lékařská, Lavandula angustifolia obsahuje silný éterický olej, který je již dlouhou dobu používán v aromaterapii na zklidnění nervového podráždění a k navození klidného spánku. Vzhledem k tomu, jak je klidný spánek důležitý pro řešení stresových a úzkostných poruch, je levandulový olej často používán k léčbě úzkosti. Levandule obecně zpomaluje činnost nervového systému, podporuje hlubokou relaxaci, a zlepšuje náladu a koncentraci. Pití levandulového čaje může také pomoci snížit stres a krevní tlak, stabilizovat náladu nebo také zlepšit trávení a různé zažívací obtíže, které většinu těchto nepříjemných psychyckých stavů doprovázejí.
  3. Heřmánek pravý, Matricaria chamomilla oblíbená bylinka našich českých domácností. Neznám snad jedinou domácnost, ve které bychom nenašli trochu heřmánku. Heřmánek je populární bylinkou pro večerní čaj před spaním, nejen že uvolňuje stres a podporuje odpočinek, ale i klidní trávení.  Dokonce i vědci z Univerzity v Pensylvánii před 5 lety prokázali, že opravdu heřmánek zmírňuje příznaky úzkosti a tento fakt, byl klinicky a statisticky prokázán. Většina lidí ví, že právě psychická nepohoda je doprovázena zažívacími obtížemi jako jsou žaludeční křeče, syndrom dráždivého tračníku, a jiné. A právě i tyto potíže heřmánek zklidňuje. Proto pití heřmánkového čaje harmonizuje tento problém v plném rozsahu – od rozladěné psychiky k disharmonickému orgánu a naopak.
  4. Šišák vroubkovaný, Scutellaria galericulata l.  je bylina, která se s oblibou kombinuje  s kořenem kozlíku lékařského, významně snížuje stress a nervové napětí, snižuje příznaky úzkosti a odstraňuje nespoavost. Byliny lze také užívat ve formě tinktur, které můžete  užívat v průběhu celého dne, aby jste podpořili vnitřní klid a snížovali hladinu stresu. Šišák působí také silně protizánětlivě,ale má také silné protitivirové a protiplísňové účinky.
  5. Kava běžně se používá v tradiční kuchyni jižního Pacifiku jako slavnostní nápoj, kava kořen úžasně podporuje relaxaci a koncentraci. Pití studeného nápoje vyrobeného z kořenové vlákniny může významně přispět ke zlepšení nálady, zvýšení pocitu spokojenosti a ke zmírnění příznaků, spojených s úzkostí a nervovými poruchami. Kava ​​je tak efektivní a oblíbená při léčbě příznaků úzkosti, že mnohá města v této krajině mají Kava ​​bary, kde se zdraví-vědomí zákazníci mohou občerstvit rychlým kava nápojem, a navodit si tak bleskový relax. Vzhledem k tomu, že po vypití kavy pociťujete podobné účinky jako po vypiití alkoholu, je stále vice populárnější alternativou pro ty lidi, kteří se chtějí bavit, aniž by se opili.

 

bylinný čaj v šálku